REHBER ETS 2 Harita Editörü Başlangıç Rehberi #1

erendpt

Simülasyoncu Adayı
Simülasyoncu Üye
Mod Yapımcısı
Öncelikle herkese merhaba. Bu yazımda zamanında çok eksikliğini yaşadığım harita editörü hakkında bir bilgilendirme yazısı yazacağım. Ayrıca bu rehber anlatım konularım devam edecek.

Öncelikle yapmanız gereken ilk adım mod klasörünüzü boşaltmak. Aksi taktirde editör açılmayabilir. Sebebi ise harita editörünü açarken mod klasöründeki tüm modlar otomatik aktif olur.

Modlarınızı boşalttıktan sonra Belgelerim > Euro Truck Simulator 2 > Config.cfg dosyasını not defteri ile açın. Buradaki :
uset_g_developer"0"
uset_g_console"0"

kodlarında bulunan 0 değerlerini tırnak işaretlerini silmeden "1" 'e çeviriyoruz.

Ardından ETS2'mizin kurulu olduğu klasöre giriyoruz ve içerisine base adında bir klasör, onun içerisine de map adında başka bir klasör oluşturuyoruz. Burada şimdilik işimiz bitti.

Ardından oyunumuzu açıyoruz ve "é" tuşuna basıyoruz. Karşımıza bir adet konsol açılacak. Burada eğer Avrupa haritasının üzerine map yapmak istiyorsanız "edit europe" , sıfırdan harita yapmak istiyorsanız : "edit" yazıyorsunuz. ("ı" tuşuna basarsanız "i" olarak çıkar.)

Haritayı açtınız , birşeyler yaptınız. Kaydetmek istiyorsunuz :
Avrupa haritası için : Ctrl+S'ye basarak otomatik olarak kaydedebilirsiniz.
Sıfırdan oluşturduğunuz harita için : Ctrl+S'ye basın. Size nereye kaydetmek istediğinizi soracaktır. Açtığımız base >map'i seçin. Burada vereceğiniz ad çok önemli. Editörde tekrardan haritanızı açmak için bu ismi kullanacaksınız !!!

Kaydettikten sonra haritanızı düzenlemek veya haritanızda oynamak istiyorsunuz. Oluşturduğumuz base>map klasörüne giriyoruz ve map klasörüne sağ tıklıyoruz. Buradan arşive ekle'yi seçiyoruz. Arşive ekleme ayarlarınızın bu şekilde olması gerekiyor : (winrar için)

Avrupa haritasını editlediyseniz buraya istediğiniz herhangi bir ismi verebilirsiniz . Farketmez. Ama sıfırdan harita oluşturduysanız kaydederken verdiğiniz ismi buraya yazmanız gerekmekte.

Ayrıca sonraki ".zip" uzlantısını ".scs" uzlantısına çevirmeniz gerekmektedir !!!

Diğer bir konu ise ".scs" uzantısından emin olmak için "dosya adı uzlantıları" 'nı görünür hale getirmektir. Bunun için :

Ardından çıkan dosyayı Belgelerim > Euro Truck Simulator 2 > Mod klasörüne atarak haritanızda oynayabilir / tekrar editör üzerinden editleyebilirsiniz.

Dipnot : Sıfırdan harita yapanlar yaptıkları haritada oynamak için yeni profil oluşturmak zorundadırlar ! Yeni profil oluştururken harita modunuzu aktifleştirin, sonra oyun alanını "verdiğinizharitaadı.mbd" seçin.

Devamı gelecektir...
İzinsiz alıntı yapılması kesinlikle yasaktır !!!
Yazan : ErenDPT (HeacFatal404)

AhmetGLC

Moderator
Yönetici
Moderatör
Simülasyoncu Üye
  1. Bugun aklimda bu vardi :) adam akilli ogrenebilsem diye icimden geciriyordum.. ki @erendpt yazini gordum sevindim .. yazin cok isime yarar bu yazdiklarin ve gelecek olandevami :) eline saglik .. bekliuorum yazinin devamini..

Kksal

Seviye 1
Simülasyoncu Üye
Eline sağlık kardeşim . Bende yapamıyorum . 1 gün boyunca uğraştım . Sonunda sinirimden bilgisayarı kapattım

Üst Alt