Euro Truck Simulator 2 - Editör Kullanımı,Harita Yapımı [Detaylı]

Nielle

Usta Simülasyoncu
Emekli Yönetici
Alıntı ve Çalıntı Yasaktır!

Daha önce anlatmıştım ama çok basit bir anlatım olmuştu.Türkiye haritasını yaparken çoğu arkadaşın editör hakkında sorularını gördüm bunun üzerine bu konuyu açma gereksinimi gördüm.En net şekilde anlatmaya çalıştım.Tamamen kendim hazırladım en detayına kadar.Bir sorununuz olursa sorabilirsiniz.
[hide]
Şimdi Belgelerim/Euro truck simulator 2/içine girin.Config.cfg dosyasını not defteri ile açın ve;
uset_g_developer'in 0'ını 1 ve
uset_g_console'nin 0'ını 1 yapıp kaydedin.

Oyuna girin.Seçenekler-Görüntü bölümünden Tam ekranın tikini kaldırın ve çözünürlüğü 1024x768 yapıp uygula deyin.

Eğer yeni bir boş sayfa açacaksanız ''edıt(''ı'' ''i'' olarak gözükür.)
Orjinal haritaya veya bir harita moduna düzenleme yapacaksanız edıt europe yazın.
Aşağıda sekmeler çıkacaktır.Şimdi bunlara göz atalım;

New İtem:Yeni birşey ekleyeceğiniz zaman kullanılır
Delete İtem:Eklediğiniz şeyi siler.
Move İtem:Eklediğiniz nesneyi hareket ettirir.
İtem Properties:Nesnenin özelliklerini görmenizi sağlar.
Node properties:Nesnenin konumunu ayarlamanızı sağlar.Scale bölmesini düşürerek boyutunu düşürebilirsiniz.(Büyüklüğünü)
Height:Herhangi bir nesnenin yüksekliğini ayarlamanızı sağlar.
Pace Start:Gördüğünüz gibi bir ford focus geliyor yeni harita yaptığınızda.Onun yerini değiştirmek için.
Rotate X:Nesneyi X ekseninde hareket ettirmenizi sağlar.(Dik eksende sağ sola)
Rotate Y:Nesneyi Y ekseninde hareket ettirmenizi sağlar.(Yatay eksende sağa sola)
Rotate Z:Nesneyi Z ekseninde hareket ettirmenizi sağlar.(Bundan emin değilim ama sanırım yükseklik)
İmport:Haritaya nesne yükler.
Brush:Yol kenarlarının kaplamasını değiştirmeye yarar.
City:Şehir ismi ekler.İtem Propertiese basın ardığından eklediğiniz city'e basın burdan şehir ismi ekleyebilirsiniz.Şehir ismi eklemek içinde oyunun bulunduğu yerde def scs'sini scs extractor ile açın ve dosyaları not defteri ile düzenleyip scs yapıp mod klasörüne atın.Editörde çıkacaktır.
Sign add:Trafik nesnesi ekler.

Şimdi alt sekmeye geçelim.
New item/Road:Haritaya yol ekler.
Sol tarafta yol çeşitleri var.2 şeritli,3 şeritli vs.
New İtem/Road/Terrain:Haritanın yanlarını doldurmaya yarar.Center terrain yolun ortasını,left solunu,right sağını değiştirir.Bunları deneyerek bulmanız gerek.Grass olanlar çimen,water su,snow kar,asphalt asfatl,sand kumdur.
New item/Preferab:Yol çeşitleri ekler.
New item/Buildings:Bina eklemeye yarar.
New item:Model:Haritaya model ekler.Deneyerek bakabilirsiniz hepsine.
New item/Walker:İnsan ekler.Move itemle nereye gideceğini belirleyebilirsiniz.
New item/Mover:Daha değişik modeller ekler.İlk bastığınızda balon ekler ve birde kare çıkar.(Her nesnede kare çıkar)Bu kareye item propertiesi seçip tıklayın buradan nesneyi değiştirebilirsiniz.Eğer hareket etmeyecekse Speed'in başındaki 1'i 0 yapın.
New item/Sound:Haritaya ses ekler.
New item/Ferry:Feribot ekler.(New item/model den feribot limanı eklemelisiniz.

Ben bildiklerimi anlattım,şimdi ek bilgilere geçelim.Haritayı kaydetmek için bilgisayarınızda administrator olmanız şarttır.Öncelikle oyunu kurduğunuz yerde siz nereye kurduysanız;Bilgisayarım/C:/Program Files/Euro Truck Simulator 2/içine ''base'' adında bir klasör açın.Onun içinede ''map'' adında klasör açın.Editörde save map dediğinizde otomatik oalrak buraya kaydeder.İlk kaydettiğinde isim belirlemelisiniz adını ''europe'' koymalısınız.Kaydettiken sonra 2 dosya gelir.
Biri europe.mbd birisi ise europe.Açtığınız base klasörüne girin.Map klasörüne sağ tıklayıp Arşive ekle deyin.[Winrar programı ile]Ziplemeyi seçin.Ayrıca depola deyin.Scs'ye bir ad koyun ve sonundaki ''.zip''i .scs yapın ve kaydedin.Bu scs dosyasını Belgelerim/Euro Truck Simulator 2/mod içine atın.Umarım işinize yarar :sp:[/hide]

Bora Kaya
simulasyonturk.com
simulasyonturk.com/forum

golge45812

Yeni Üye
Simülasyoncu Üye
Cvp: Euro Truck Simulator 2 - Editör Kullanımı,Harita Yapımı [Detaylı]

edıt europe yazdım ama karşıma boş bir sayfa çıkıyor,haritayı karşıma nasıl çıkarıcam onu bulamadım

omeraydn098

Yeni Üye
Simülasyoncu Üye

Tebrikler usta cok iyi bir anlatim olmus.sayende bende kendi sehrimin haritasini yapacam. :)

Fırıldaks

Seviye 1
Simülasyoncu Üye

Teşekkürler Bora.

kalantra1

Seviye 1
Simülasyoncu Üye

ben edit i (veya i) ye basıyorum yanıt vermiyor oyun yada edıt europe yazıyorum yine yanıt vermiyor bi yardım pls :/

quiklos

Seviye 1

Yav arkadaslar ltfn ben anlyamadım bu confige yazdım doğru şekilde hpsini sora oyuna girip profilime girdim ayarlardan küçük ekran yaptım ama direk gne sür dynce oyuna giriyor yani edirtör ekranına gelmiyorum yardımcı olurmusnz bi ya :S

#_HaLiL_#

Seviye 3
Simülasyoncu Üye

haritadan koordinatları nasıl alabiliriz ?

Nielle

Usta Simülasyoncu
Emekli Yönetici

Belli bir yerin üstünde durduğunuz zaman altta koordinatlar gözüküyor.

#_HaLiL_#

Seviye 3
Simülasyoncu Üye
Ynt: RE: Cvp: Euro Truck Simulator 2 - Editör Kullanımı,Harita Yapımı [Detaylı]

Nielle' Alıntı:
Belli bir yerin üstünde durduğunuz zaman altta koordinatlar gözüküyor.
şimdi şöyle sorayım o koordinatları ben oyundan çekip map programımda kullanıcam onu nasıl yapabiliriz

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Üst Alt